Ответ:
V= 0.4m3
p воды= 1000 кг/м3
g= 10 м/c2
Fa=?
Fa= pgV
Fa=1000 x 10 x 0.4= 4000 Н
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Verified answer
Ответ:
V= 0.4m3
p воды= 1000 кг/м3
g= 10 м/c2
Fa=?
Fa= pgV
Fa=1000 x 10 x 0.4= 4000 Н