Ответ:
0,112 Oм*мм²/м
Объяснение:
L=100 м;
S=0,5 мм²;
U=9 B;
I=0,4 А;
ρ ? ρ=R*S/L=U*S/(L*I)=9*0,5/(100*0,4)=0,112 Oм*мм²/м
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
0,112 Oм*мм²/м
Объяснение:
L=100 м;
S=0,5 мм²;
U=9 B;
I=0,4 А;
ρ ? ρ=R*S/L=U*S/(L*I)=9*0,5/(100*0,4)=0,112 Oм*мм²/м