Ответ:
0,3 кг/м²
Объяснение:
φ=3+4t²+2t³
M=10 H·м;
t=2 c;
I ? Мвр = Iε; I=Мвр/ε; ε=φ"=(3+4t²+2t³)"=8+12t=8+12*2=32 рад/с²;
I=10/32=0,3 кг/м²;
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
0,3 кг/м²
Объяснение:
φ=3+4t²+2t³
M=10 H·м;
t=2 c;
I ? Мвр = Iε; I=Мвр/ε; ε=φ"=(3+4t²+2t³)"=8+12t=8+12*2=32 рад/с²;
I=10/32=0,3 кг/м²;