Ответ:
Пошаговое объяснение:
5) D=6 см => R=3см. S=pi*3^2+2pi*3*5=9pi+30pi=39pi (или 122.46 см^2)
7) V=pi*R^2*h = pi*64*13= 832pi (или 2612,48 дм^3)
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
Пошаговое объяснение:
5) D=6 см => R=3см. S=pi*3^2+2pi*3*5=9pi+30pi=39pi (или 122.46 см^2)
7) V=pi*R^2*h = pi*64*13= 832pi (или 2612,48 дм^3)