Ответ:
5,38 м/с
Объяснение:
t1=1800 c v1=6 м/с t2=300 c s2=500 м vcp=?
===
s1=v1*t1=6*1800=10800 м
vcp=(s1+s2)/(t1+t2)=(10800+500)/(1800+300)≈5.38 м/с
============================
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
5,38 м/с
Объяснение:
t1=1800 c v1=6 м/с t2=300 c s2=500 м vcp=?
===
s1=v1*t1=6*1800=10800 м
vcp=(s1+s2)/(t1+t2)=(10800+500)/(1800+300)≈5.38 м/с
============================