Ответ:
h=50м
Объяснение:
(1) P=ρ*g*h;
ρ=1000 Па/(м/с^2*м);
g=10 м/с^2;
h-?
Из формулы 1: h=P/(ρ*g)=500*10^3/1000*10=50м
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
h=50м
Объяснение:
(1) P=ρ*g*h;
ρ=1000 Па/(м/с^2*м);
g=10 м/с^2;
h-?
Из формулы 1: h=P/(ρ*g)=500*10^3/1000*10=50м