Ответ: 150мА
Объяснение:
Дано:
U=13,66В
t=18,5с
А=37Дж
---------------
I-?
А=UIt
Отсюда I=A/Ut=37/(13,66*18,5)=0,15А=150мА
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ: 150мА
Объяснение:
Дано:
U=13,66В
t=18,5с
А=37Дж
---------------
I-?
А=UIt
Отсюда I=A/Ut=37/(13,66*18,5)=0,15А=150мА