Х моль 5 г
CO2 + Ca(OH)2 = CaCO3 + H2O
n = 1 моль n = 1 моль
Mr = 100 г/моль
m = 100 г
Х моль СО2 - 5 г СаСО3
1 моль СО2 - 100 г СаСО3
n(CO2) = 5/100 = 0,005 моль
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Х моль 5 г
CO2 + Ca(OH)2 = CaCO3 + H2O
n = 1 моль n = 1 моль
Mr = 100 г/моль
m = 100 г
Х моль СО2 - 5 г СаСО3
1 моль СО2 - 100 г СаСО3
n(CO2) = 5/100 = 0,005 моль