Ответ:
1)CaCO3+H2SO4=CaSO4+H2O+CO2 2)n(CaCO3)=200/100=2моль(в недостатке) n(H2SO4)=4моль(в избытке) 3) n(CO2)=n(CaCO3)=2моль 4)V(CO2)=2*22,4=44,8литров.
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
1)CaCO3+H2SO4=CaSO4+H2O+CO2 2)n(CaCO3)=200/100=2моль(в недостатке) n(H2SO4)=4моль(в избытке) 3) n(CO2)=n(CaCO3)=2моль 4)V(CO2)=2*22,4=44,8литров.