Ответ:
Объяснение:
0,25 моль Х л
2CH3OH + 3O2 = 2CO2 + 4H2O
n=2 моль n=3 моль
Vm=22,4 л/моль
V = 67,2 л
0,25 моль СН3ОН - Х л О2
2 моль СН3ОН - 67,2 л О2
V(O2) = 0,25 * 67,2 / 2 =8,4 л
V(воз) = 8,4 / 0,21 = 40 л
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
Объяснение:
0,25 моль Х л
2CH3OH + 3O2 = 2CO2 + 4H2O
n=2 моль n=3 моль
Vm=22,4 л/моль
V = 67,2 л
0,25 моль СН3ОН - Х л О2
2 моль СН3ОН - 67,2 л О2
V(O2) = 0,25 * 67,2 / 2 =8,4 л
V(воз) = 8,4 / 0,21 = 40 л