Ответ:
Объяснение:
12 г Х г
CuO + 2HNO3 = Cu(NO3)2 + H2O
n=1 моль n=1 моль
М=80 г/моль М = 188 г/моль
m=80 г m=188 г
12 г CuO - Х г Cu(NO3)2
80 г CuO - 188 г Cu(NO3)2
m(Cu(NO3)2) = 12 * 188 / 80 =28,2 г
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
Объяснение:
12 г Х г
CuO + 2HNO3 = Cu(NO3)2 + H2O
n=1 моль n=1 моль
М=80 г/моль М = 188 г/моль
m=80 г m=188 г
12 г CuO - Х г Cu(NO3)2
80 г CuO - 188 г Cu(NO3)2
m(Cu(NO3)2) = 12 * 188 / 80 =28,2 г