Home
О нас
Products
Services
Регистрация
Войти
Поиск
miroslav1231
@miroslav1231
July 2022
2
12
Report
Очень надо, не понимаю, помогите!! Ух сложная... 1204,1205.
Please enter comments
Please enter your name.
Please enter the correct email address.
Agree to
terms of service
You must agree before submitting.
Send
Answers & Comments
Iska1996
Решение на фото ........................
2 votes
Thanks 1
miroslav1231
ой спасибо пожалуйста:))
Iska1996
Не за что)
kirills1
1204) E = P * t
P - мощность
t - время ( 4 ч )
P = U * I
U - напряжение ( 60 В )
I - сила тока
I = U / R = 60 / 0,4 = 150 A
P = 60 * 150 = 9000 Вт
E = 9000 * 4 = 36000 Вт * ч = 36 кВт * ч * 1,2 = 43,2 к
1205) η = А полезная / А затраченная * 100 %
А полезная = F * V
F - сила ( m * g = 0,6 * 10 = 6 т = 6000 кг )
V - скорость ( 20 м / мин = 0,33 м / c )
А п = 6000 * 0,33 = 1980 Дж
А затраченная = U * I = 380 * 19 = 7220
η = 1980 / 7220 = 0,2742 * 100 = 27,42 %
0 votes
Thanks 0
×
Report "Очень надо, не понимаю, помогите!! Ух сложная... 1204,1205..."
Your name
Email
Reason
-Select Reason-
Pornographic
Defamatory
Illegal/Unlawful
Spam
Other Terms Of Service Violation
File a copyright complaint
Description
Helpful Links
О нас
Политика конфиденциальности
Правила и условия
Copyright
Контакты
Helpful Social
Get monthly updates
Submit
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
P - мощность
t - время ( 4 ч )
P = U * I
U - напряжение ( 60 В )
I - сила тока
I = U / R = 60 / 0,4 = 150 A
P = 60 * 150 = 9000 Вт
E = 9000 * 4 = 36000 Вт * ч = 36 кВт * ч * 1,2 = 43,2 к
1205) η = А полезная / А затраченная * 100 %
А полезная = F * V
F - сила ( m * g = 0,6 * 10 = 6 т = 6000 кг )
V - скорость ( 20 м / мин = 0,33 м / c )
А п = 6000 * 0,33 = 1980 Дж
А затраченная = U * I = 380 * 19 = 7220
η = 1980 / 7220 = 0,2742 * 100 = 27,42 %