m р-ра =m воды+ m соли =450+50=500
w=(50/500)*100%=10%
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
В3:3,4
В4:w=(m в-ва/ m p-pa) * 100%
m р-ра =m воды+ m соли =450+50=500
w=(50/500)*100%=10%
1-6
2-4
3-5
4-1
В2-3,6
В3 -3,4
C2
2Na + 2H2O = 2NaOH +H2
Cu + Hg(OH)2 = Cu(OH)2 + Hg
Cu(OH)2 =t CuO + H2O