Ответ:
1. R=po*L/S=2.8e-8*400/4e-6=2.8 Ом
I=U/R =40/2.8= 14.3A
2. t=Q/I²R= 6/(1²*20)= 0.3 час =18мин
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
1. R=po*L/S=2.8e-8*400/4e-6=2.8 Ом
I=U/R =40/2.8= 14.3A
2. t=Q/I²R= 6/(1²*20)= 0.3 час =18мин