Объяснение:
Mr(FeCl3)=56+35,5*3=162,5
W(Cl)=Ar(Cl)*n/Mr(FeCl3) *100%=35,5*3/162,5 *100%=65,5%
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Объяснение:
Mr(FeCl3)=56+35,5*3=162,5
W(Cl)=Ar(Cl)*n/Mr(FeCl3) *100%=35,5*3/162,5 *100%=65,5%