Ответ:
Mr (FeCl3) = Ar (Fe) + 3*Ar (Cl) = 56 + 3*35.5 = 162.5
M (FeCl3) = 162.5 г/моль
Ответ: M (FeCl3) = 162.5 г/моль
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
Mr (FeCl3) = Ar (Fe) + 3*Ar (Cl) = 56 + 3*35.5 = 162.5
M (FeCl3) = 162.5 г/моль
Ответ: M (FeCl3) = 162.5 г/моль