Ответ:
Відповідь: 1) 7,2 км/год = 2 м/с;
2) 3600 см/хв = 0,6 м/с;
3) 6 м/хв = 0,1 м/с ;
4) 36 дм/год = 0,001м/с
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
Відповідь: 1) 7,2 км/год = 2 м/с;
2) 3600 см/хв = 0,6 м/с;
3) 6 м/хв = 0,1 м/с ;
4) 36 дм/год = 0,001м/с