Объяснение:
Дано
m(O2)=7,4 г
М(О2)=32 г/моль
Vm=22,4 л/моль
Найти
V(O2)
n(O2)=m/M=7,4/32=0,2 моль
V(O2)=Vm*n=22,4*0,2=4,48 л
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Объяснение:
Дано
m(O2)=7,4 г
М(О2)=32 г/моль
Vm=22,4 л/моль
Найти
V(O2)
n(O2)=m/M=7,4/32=0,2 моль
V(O2)=Vm*n=22,4*0,2=4,48 л