Mr(SiO2) = 28 + 16*2 = 60
W(Si) = Ar(Si) * n / Mr(SiO2) *100% = 28 *1 / 60 *100% = 47%
W(O) = Ar(O) * n / Mr(SiO2) *100% = 16 * 2 / 60 *100% = 53
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Verified answer
Mr(SiO2) = 28 + 16*2 = 60
W(Si) = Ar(Si) * n / Mr(SiO2) *100% = 28 *1 / 60 *100% = 47%
W(O) = Ar(O) * n / Mr(SiO2) *100% = 16 * 2 / 60 *100% = 53