Ответ:
30 Дж
Объяснение:
k=1.5*10^5 Н/м x=0.02 м W=?
===
W=k*x²/2=1.5*10^5*0.02²/2=30 Дж
==========================
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Verified answer
Ответ:
30 Дж
Объяснение:
k=1.5*10^5 Н/м x=0.02 м W=?
===
W=k*x²/2=1.5*10^5*0.02²/2=30 Дж
==========================