Ответ:
Объяснение:
n=m/M; n(N2)=12/28=0,43=0,4 моль. V=n*Vm; V=0,4*22,4= 8,96л.
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Ответ:
Объяснение:
n=m/M; n(N2)=12/28=0,43=0,4 моль. V=n*Vm; V=0,4*22,4= 8,96л.