h=0.2 м E=300 Дж m=?
E=m*g*h h=E/(g*h)=300/(10*0.2)=150 кг
===================
Copyright © 2025 SCHOLAR.TIPS - All rights reserved.
Answers & Comments
Verified answer
h=0.2 м E=300 Дж m=?
E=m*g*h h=E/(g*h)=300/(10*0.2)=150 кг
===================